top of page
MRT_19289.JPG

BÜYÜK CSKA

Büyük CSKA 100 yıllık tarihinde pek çok Olimpiyat ve Dünya Şampiyonları çıkartmıştır. Olimpiyatlara gönderdiği sporcular ile olimpiyatlarda en çok madalya kazanan spor kulübü olarak ayrıcalıklı bir şöhrete sahiptir.

1922 yılında Sovyetler Birliğinin kurucusu Vladimir Lenin tarafından projelendiren CSKA, 1923 yılında Sovyetler Birliğinin o dönemki lideri Josef Stalin tarafından Savunma Bakanlığı'nın bir parçası olarak kurulmuştur. CSKA, Ordu Merkez Spor Kulübüdür. Moskova merkezlidir. CSKA, olimpiyat sporlarının tamamının eğitimini vermektedir. Tarihi CSKA Spor Kulübü (Büyük CSKA olarak bilinir.) halen Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlıdır. Dönemin Rusya Devlet Başkanları aynı zamanda Büyük CSKA’nın fahri başkanlarıdır. Başkan Vladimir PUTIN büyük CSKA’nın şu anki fahri başkanıdır.

Büyük CSKA 100 yıllık tarihinde pek çok Olimpiyat ve Dünya Şampiyonları çıkartmıştır. Olimpiyatlara gönderdiği sporcular ile olimpiyatlarda en çok madalya kazanan spor kulübü olarak ayrıcalıklı bir şöhrete sahiptir. Halen Rusya genelinde 32 önemli lokasyonda sporcu yetiştirme merkezine sahiptir. Bu merkezlerde onbinlerce çocuk ve genç, geleceğin şampiyonu olacak şekilde yetiştirilmektedir.

bottom of page